SZOLGÁLTATÁSAINK
A bölcsőde az alapellátás prioritása mellett családtámogató szolgáltatásokat szervezhet. A szolgáltatások esetében is kiemelt jelentőségű a bölcsődei nevelés-gondozás alapprogramjában rögzített szakmai elvekhez való igazodás.
A személyi és tárgyi feltételek kialakításánál a kisgyermeknevelés-gondozás elveit és gyakorlatát, valamint az egyes szolgáltatások speciális igényeit egyidejűleg kell figyelembe venni. A szolgáltatásokat a gyermekek orvosi igazolás nélkül vehetik igénybe. A szülő nyilatkozatot ír alá, hogy gyermeke egészséges, és bemutatja a kötelező védőoltásokról szóló igazolást, illetve a Gyermek egészségügyi kiskönyvet.
A szolgáltatások térítési díját a bölcsőde saját hatáskörben, a fenntartóval egyeztetve állapítja meg.
Játszócsoport
A bölcsődéinkben játszócsoport kialakításával, a szülőkkel vagy hozzátartozókkal együtt is fogadja a gyermekeket 9-13 óráig, munkanapokon. A gondozónő szerepe itt megváltozik: ő a háziasszony a csoportban, a gyermekeket kísérőik gondozzák.
A játszócsoport lehetőséget teremt arra, hogy szülő és gyermeke kedvező körülmények között játszhasson együtt, a gyermekek barátkozhassanak egymással, a szülők beszélgethessenek egymással, kicserélhessék tapasztalataikat, a szülők tanácsot, segítséget kérjenek a gondozónőtől, klubszerű foglalkozások keretében beszélgethessenek a kisgyermeknevelés-gondozás, az egészséges életmód, étkeztetés, stb. területének szakembereivel.
A bensőséges hangulat kialakításához nagyon fontos a létszámhatárok figyelembe vétele.
Időszakos gyermekfelügyelet biztosítása
A szülő elfoglaltsága idejére, néhány órára kérheti gyermeke felügyeletét. Az időszakosan gondozott kisgyermekeket felvehető a normál bölcsődei csoport üres férőhelyeire.
A csoportösszetétel változékonysága és a széles skálán mozgó elvárások kezelése a gondozónőtől kiemelkedően magas szintű ismereteket, rugalmasságot igényel. A gondozónő feladatai, munkarendje a bölcsődei gondozás-nevelés elvei és az aznapi csoport alapján szervezendő.
Az időszakos bölcsődei elhelyezés igénybevétele esetén is fokozatosan, lehetőleg a szülővel történik a kisgyermek beszoktatása.
Tanácsadás
A bölcsődében meghatározott időben a szakemberek bevonásával valósítjuk meg a tanácsadást az alábbi témákban:
Gondozási – nevelési témákban.
Étkezési gondok, diétás étkeztetés esetén.
Eltérő ütemű fejlődés esetén.
Somadrin szoba
A Százszorszép Bölcsődében egy játszó szobát alakítunk ki, ahol rendszeresen a somadrin oldat gyógyító hatását élvezhetik a gyermekek. Megelőzésként minden bölcsődébe járó gyermek részére ingyenes szolgáltatásként szeretnénk biztosítani. A csoportok előre megtervezett beosztás szerint használják a szobát. Szabad kapacitás esetén külső érdeklődőket is fogadunk, térítés ellenében.
A somadrin szoba levegője a légúti betegségben szenvedők közérzetét teszi jobbá, életminőségüket javítja jelentősen. A Somadrin oldat egy speciális kristályszerkezetű, telített sóoldat, amely csak természetes anyagokat tartalmaz. Párolgása következtében létrejött klíma megközelíti, de bizonyos értelemben felül is múlja a természetes barlangok hatását és mindenféle helyhez kötöttség nélkül képes megvalósítani, úgymond “helybe vinni” a sóbarlangok klímáját. Az így kialakult levegő hozzájárul a jó közérzet, a jó egészségi állapot fenntartásához.
Torna szoba
A bölcsődéinkben torna szobát alakítottunk ki, ahol intenzív mozgáslehetőséget kínálunk játékos formában a bölcsődébe járó gyermekek részére. A tornaszobát a csoportok külön beosztás alapján veszik igénybe.
Cini-cini muzsika
„Cini-cini muzsika” zenés játék bölcsődés gyermekek és szüleik részére
A Pitypang Bölcsődében már harmadik alkalommal indítottuk el szolgáltatásunkat.
Hiszünk a zenei nevelés fontosságában, amelynek jelentőségéről már sokan és sokat beszéltek. Mégis gyakran kell igazolnunk, hogyan vesz részt a zene a személyiség fejlődésében. Szerepe van a mozgásfejlődésben, a mozgásigény kielégítésében a nagymozgásos, az egyensúlyfejlesztő, a finommotorikus játékok sokaságán keresztül. Elősegíti az értelmi fejlődést, amikor a figyelem koncentrációját, tartósságát, megosztását irányítjuk a dalok éneklésekor, dallami-ritmikai elemek megismétlésekor. Kiemelkedő a zene szerepe a szóbeli kifejezőképesség és a nyelvi információk megértésének fejlesztésében is. A legnyilvánvalóbb azonban a zene jótékony hatása az érzelmekre, és a szocializációra. Ezek az átélt érzelmek nemcsak a másik személyiségének megértését segítik, hanem az alkalmazkodóképesség fontosságát is tudatosítják.
Azért indítottunk egy „Cini-cini muzsika” című zenés játékot a gyerekeknek és szüleiknek, hogy alkalmuk legyen közösen megtanulni a különböző gyermekdalokat.