Őszi kavalkád
Minden évben az őszi időszakban rendezzük meg az Őszi kavalkádot. Ilyenkor a gyerekekkel összegyűjtjük az ősz jellegzetes terméseit, mint a dió, mogyoró, gesztenye. Ismerkedünk a kapcsolódó hagyományokkal, őszi verseket, dalokat tanulunk. Erre a napra őszi gyümölcsökből, zöldségekből összeállított kiállítással, a gyerekek által saját kezűleg készített apróságokkal és rengeteg játékkal készülünk.
Márton nap
November 11-e Szent Márton napja. A legenda szerint a 4. században Szombathely környékén született és a római császár katonájaként szolgáló Márton egy különösen hideg téli estén francia honban lovagolva megosztotta meleg köpenyét egy nélkülöző koldussal.
Aznap éjszaka álmában megjelent Jézus a koldus alakjában. Innentől kezdve nem a hadsereget, hanem Istent szolgálta. Jóságáról még életében legendák keringtek, püspökké is szentelték.
A német nyelvterületeken hagyomány a lámpás/fáklyás felvonulás, amit mi is megtartunk minden évben. A felvonulás Szent Márton emlékét hivatott őrizni, és a jó cselekedeteket jelképező fényt kívánja eljuttatni mindenkihez.
Sötétedés kezdetekor a gyerekekkel a szülőkkel, testvérekkel együtt a magunk készítette lámpásokkal körbejárjuk az óvodát és közben Márton napi dalokat éneklünk. A gyerekek kis műsort adnak elő, eljátsszák Szent Márton és a koldus találkozóját.
Az óvodába visszatérve, Márton napi tüzet gyújtunk, közösen éneklünk harmonika szó kíséretében. Sütemény és meleg italok fogyasztásával zárul a felvonulás.
Advent
Az Advent, olyan időszaka az évnek, mikor a várakozást, a karácsonyra való ráhangolódást különleges tevékenységekbe ágyazzuk. Elkészülnek az Adventi koszorúk, melyen minden héten egy gyertyával többet gyújtunk meg, megérkezik a gyerekekhez a Mikulás, és felelevenítjük a régi hagyományokat: Luca napi búzát ültetünk, betlehemezünk, mézeskalácsot sütünk. Adventi játszódélutánra hívjuk a szülőket, ahol karácsonyi dekorációk, mézeskalácsok készülnek. A karácsonyi ajándékbontogatás, az ünneplés, a családokkal közösen történik.
Játszó délutánok
Fontosnak tartjuk, hogy a családot is bevonjuk a gyerekek ovis életébe. Ilyenkor az ovisok megmutathatják anyának és apának a kedvenc játékaikat, és egymásra figyelve együtt tölthetnek néhány órát az óvodában közös játékkal, beszélgetéssel, közös készülődéssel az ünnepre.
Farsang
A farsangi időszak csúcspontja a karnevál, hagyományos magyar nevén „a farsang farka”. Ez a farsangvasárnaptól húshagyókeddig tartó utolsó három nap, ami nagy mulatságok közepette, valójában télbúcsúztató is.
Természetesen mi is minden évben megtartjuk a farsangi mulatságot, amire mindenki nagy lelkesedéssel készül az óvodában. De nemcsak jelmezbe öltözünk, hanem igyekszünk megismerni és feleleveníteni a hagyományos farsangi népszokásokat is.
Német nemzetiségi hét
Nemzetiségi csoportunk fő célja a német nemzetiségi kétnyelvű nevelés, így a magyar és német nyelv fejlesztése mellett a német kisebbség még élő szokásainak, hagyományainak ápolása, kultúrájának, nyelvének megismerése.
Egész évben foglalkozunk a hagyományokkal
A német nemzetiségi héten kiemelten figyelünk az “örökségünkre”. Múzeumot látogatunk, vendégeket hívunk, kiállítjuk az összegyűjtött hagyományos használati eszközöket.
Családi sportnap
Ezen a napon a sporté és az egészségé a fő szerep: aki szeretne, fut 1 vagy 2 vagy esetleg még több kört is az óvoda körül.
A gyerekek jutalma zsákbamacska és persze sok egészséges finomság. A sport mellett sok egyéb programlehetőség is van: sportbemutató, tánc, koncert és közös játék minden mennyiségben.
Zöld jeles napok
Programunk a környezeti nevelést kiemelten kezeli, tartalmazza a fenntarthatóság pedagógiája iránti elkötelezettséget. Fő célunk a gyermekek környezettudatos szemléletének megalapozása, melynek érdekében a zöld jeles napok tartalommal való megtöltése, minden pedagógusunk szívügye:
- Víz világnapja – projekt keretében,
- Állatok világnapja – projekt keretében,
- Föld napja – Az óvoda udvarának virágokkal való beültetése,
- Madarak, fák napja – közös rendezvény keretében.